Це цікаво
Продукція
Новинки
Акции
Контакти
Рецепти

10 причин, чому ми рекомендуємо пити чаї ТМ „Edems”
Чай: рослина та напій
збір та попереднє сортування
зав’ялення
скручування
ферментація та просушування
кінцеве сортування, маркування та пакування
Декілька корисних порадкінцеве сортування, маркування та пакування

Після того, як висушили та охолодили чай, його сортують, маркують та упаковують. Сортування ординарних чаїв, як правило, проводиться машинним способом (за принципом звичайного просіювання), а якісних може проводитись і вручну. Після сортування чай оцінюють ті-тестери і маркують. Слід відмітити, що це лише попередня оцінка розмірів готового чаю, однак вона абсолютно не враховує смакових якостей чаю. В процесі сортування чай поділяється в залежності від типів та сортів.

По характеру механічної обробки чорні та зелені чаї поділяються на розсипні, пресовані та екстраговані. Найбільш популярними є розсипні або байхові чаї. Назва „байховий” походить від китайського „бай-хоа” – „біла вія”. Так китайці поетично називають тіпс – бруньку, яка ледь розпустилась з легким білим нальотом, яка придає особливу витонченість. Чим більше тіпсів в розсипному чаї, тим вища цінність чаю.

Чорні байхові чаї розподіляються на листові (крупні), ломані (середні), дрібні (висівки і крихти) та квіткові. Зазвичай ломані сорти вміщують значну долю молодих пагонів, в той час, як листові сорти складаються із більш зрілих та жорстких листків.

Є також більш складна єдина міжнародна класифікація листового і ломаного чаю в залежності від роду листя.

Листові і ломані чаї:

 1. „Флауері Пеко” (Flowery Pekoe – “FP”) – чай, який складається із не дуже скрученого листя;
 2. „Оранж Пеко” (Orange Pekoe – “OP”) – другі листочки чайного пагона, що надають чаю апельсинового відтінку.
 3. „Пеко” (Pekoe – “P”) – чай, який вміщує товсте, жорстке не надто скручене листя;
 4. „Пеко сушонг” (Pekoe Souchong – “PS”) – чай, що складається із найбільш крупних частин чайного листя;
 5. „Брокен Оранж” (Broken Orange – “BOP”) – чай із значним вмістом листових бруньок. Основний серед ломаного чаю.
 6. „Брокен Пеко ” (Broken Pekoe – “BP”) – чай, який вміщує в себе велику кількість листових прожилок;
 7. „Брокен Пеко Сушонг” (Broken Pekoe Souchong– “BPS”) – чай, що вміщує найбільші частини чайного листя, скрученого кульками;
 8. „Пеко Даст” (Pekoe Dust) – найбільш подріблений чай. Дрібні чорні чаї;
 9. „Фаннінгс” (Fannings - “Fngs”) – висівки, порошковий чай із найбільш старого листя;
 10. „Даст” (Dust – “D”) – крихти, найбільш подріблений чай, який використовується для пакетування.

Квітковий чай не має квіткового аромату і не вміщує квіток чаю як здається на перший погляд (як ми вже зазначали вони у виробництві чаю не використовуються). Це чай найвищого сорту - „супер” з дуже великим вмістом тіпсів, які володіють надзвичайно тонким, стійким, дивовижно приємним ароматом і смаком. Ці позначення зазвичай вказуються на етикетках імпортних чаїв. На упаковках зустрічаються також буквені позначення характеристик якості чаю:

 • „Т” (tip – “кінчик”) – чай вищої якості, отриманий листових бруньок, що не розпустились, або з великою кількістю їх добавок;
 • „F” (flowery) – квітковий чай, який містить молоді пагони чаю;
 • „F” (fannings) – дрібний дроблений відсів листків різаного чаю або приготованого звичайним способом, який надає міцний, надзвичайно темний настій.
 • „O” (orange) – чай із других листочків чайної гілки;
 • „B” (broken) – чай з ломаного або різаного листя, який дає темний настій;
 • „G” (golden) – першосортний чай з золотим настоєм;
 • „P” (pekoe) – чай із коротких та грубих листків, найдешевший із марочних чаїв;
 • „S” (souchong) – чай, що містить найбільш грубі частини листків, не дуже добре скручені, дає слабий настій;
 • „S” (special) суміші чаїв найкращих сортів.

Крім того використовуються наступні позначення:

 • “Orthodox” або “Leaf Tea” – листовий чай;
 • „Blended” – суміші із різних сортів;
 • „Pure” – чистий, не змішаний чай.

Пресовані чаї виробляють із некондиційної сировини (стебел, старих листків, чайної пилі), що виникає в процесі переробки чайного листа на будь-якій чайній фабриці. Більш великі залишки пресують в плитки і цеглини, менші таблетують.

Дрібні чаї використовують і для пакетування. Цікаво, що ідея пакетованого виробництва виникла в 1904 році. Нью-Йоркський імпортер Томас Саліван, бажаючи зекономити при розсилці зразків клієнтам, вирішив пакувати їх не в жерстяні баночки, як це було заведено, а в шовкові мішечки. Оскільки це було невідомо для торговців, вони вирішили, що мішечок слід опускати прямо в чашку Це їм сподобалось і Салівану стали замовляти чай саме в такій упаковці. Перші пакетики були із шовку чи бавовни і вміщували в себе по 2 г чаю, все фасування проходило вручну.

Пізніше для виготовлення пакетиків стали використовувати перфорований целофан, а нині використовується особливий, обезбарвлений окисленням папір, що не впливає на смак напою. Весь процес пакетування повністю автоматизований: використовуються спеціально сконструйовані машини, які щохвилини заповнюють тисячі пакетиків будь-якої (круглої, квадратної, пірамідальної) форми. Залишилась лише традиція: в середньому кожний пакетик вміщує 2 г чаю.

Екстраговані чаї виготовляються у вигляді рідкого екстракту або в сухій кристалічній формі. Це швидкорозчинні чаї. Їх випускають в герметичній упаковці.

Торгові сорти чаю відрізняються від промислових. Їх отримують шляхом змішування різноманітних промислових сортів. Назви деяких спеціальних чаїв походять від одиничних в своєму роді сумішей, куди вони входять, від відповідності будь-якому часу доби або від імені їх автора. Наприклад, „Англійський сніданок” (English Breakfast), „Сивий граф” (Earl Grey) і т.д. Чаї з трав’яними або фруктовими добавками не рахуються справжнім чаєм.

Змішування або купажування, насправді, надзвичайно складний тонкий процес, який потребує напруженої роботи людей рідкої професії, які дегустують чай – ті-тестерів. Вони повинні володіти неабияким тонким смаком і нюхом, а також постійно бути в змозі виконувати великий об’єм роботи. Чайні підприємства мають, як правило, свої рецептури змішування, які тримаються в секреті. Змішувати можна чаї однієї країни, а також чаї, які виросли в різних країнах.

Ароматизовані чаї можна отримати із усіх байхових чаїв. Ароматизація не впливає на біохімічний склад чаю. В результаті неї чай набуває будь-який один чітко виражений аромат. Ароматизовані чаї найчастіше бувають посередньої якості і лише іноді високої. Існує два способи ароматизації. Один - ручний, який відомий ще з давніх часів. В готовий чай додають різноманітні ароматні квіти, коріння, насіння рослин, наприклад жасмин, насіння анісу, коріння кукурме або ірису. Ще теплий після сушки чай розсипають пластами, перемежовуючи їх з пластами ароматизатора, після чого ретельно перемішують. Через деякий час ароматизатор вручну відбирають із чаю. Потім чай знову підсушують і іноді додають сухі ароматизатори – приблизно 2,5 кг ароматизатора на 50 кг чаю. Це надзвичайно дорогий метод. Інший - дешевший. Це ароматизація з допомогою синтетичних есенцій, які повторюють формулу своїх природніх аналогів. Наявність ароматизаторів обов’язково вказується на упаковці. Ми, нажаль, досить часто скептично ставимось до штучних ароматизаторів. Але спеціалістами вже неодноразово доведено, що есенції не шкідливі для здоров’я, а по якості та смаку дуже часто переважають над природними продуктами.

В міжнародному масштабі якість чаю оцінюється по 10-бальній шкалі, від „самого рідкого” до „найнижчого”. Між ними сорти „найвищий”, „високий”, „хороший середній”, „середній”, „нижче середнього”.

Як правило, чайні країни і фірми спеціалізуються на визначених типах і сортах чаю. Напевно тільки Китай виробляє всі, а червоні і жовті виготовляють взагалі тільки тут. Японія спеціалізується головним чином на зелених байхових чаях, а Шрі-Ланка та Індонезія випускають тільки чорні. В Лаосі є синій чай, який являє собою своєрідну різновидність зеленого.\"\"
\"\" EDEMS ELITE TEAEDEMS PREMIUM GOLDEdems Classic TeasEdems Flavoured TeasEdems Tea with Fruit PicesEdems Exclusive Big Leaf Tea

English Classic
всього: 861561
сьогодні:
Created by LogoStudio

ТМ Едемс
Урк
Рус
Main